Bárdibükk kincse

Bárdibükki „birtokunk” kertjének végében lapul egy különleges kis épület, ősi fák árnyékában, romos falaival áll és vár, hogy újra dicső fényében ragyoghassa be a helyet és az emberek lelkében gyújthasson tüzet a tisztulásra.

Ez a kis kápolna egykoron falunk híres szülöttének, Goszthony Máriának a kezei nyomán épült és lett a ferences rendiek és minden hívő ember mentsvára, azokban a régi nehéz időkben.

Mint tudjuk Goszthony Mária, életét a művészeteknek szentelte, festett, kerámiázott, alkotott önmagának és az utókornak, hogy kifejezze érzéseit, gondolatait, lelkiségét.

Olaszország igazán megérintette szívét és itt találta meg az Istenbe vetett hitet, Assisi Szent Ferenc tanításai révén. Ennek az élménynek a hatására, művészi tehetséggel elkészítette a Basilica di S. Chiara korpuszának hű másolatát.

Ez a kereszt a San Damiano templomban volt egykor, amely előtt Szent Ferenc imába merülve meghívást kapott a szerzetesi életre.

Mária, hazatérve családi birtokukra, azt tervezte, hogy a keresztet elhelyezi az út mentén, de meggondolta magát  és elhatározta, hogy a kastély parkjában felépítteti az Assisiben levő Porciunkula  kápolna mását, Szent Ferenc halála 700. évfordulójának tiszteletére, fogadalomként.

Az eredeti Porciunkula-kápolna (Angyalos Boldogasszony-kápolna) Assisitől délre, a városhoz közeli erdőben épült, a nép által „portiuncula” vagyis ’kicsinyke osztályrész’ néven ismert helyen, a 6 században.

Assisi Szent Ferenc 1207–8-ban helyreállította a romos erdei kápolnát, és újra szentelte, mely jelentős hellyé vált életében. 1209-ben Szent Mátyás apostol ünnepén itt hallotta meg a szegénység evangéliumát.

A kápolna mellé épített „kolostor” lett a ferences rend ősi anyaháza. Ferencnek egy alkalommal a kápolnában megjelent az Úr Jézus és a Szűzanya, és biztatták, hogy kérjen valami nagy kegyelmet. Ferenc azt kérte, hogy aki ezt a kápolnát meglátogatja, teljes búcsút nyerhessen. Az Úr Krisztus helybenhagyta, III. Honorius pápa, 1216-ban teljesítette Ferenc kérelmét, és augusztus 1.-je déltől másnap estig, minden esztendőben, a szenvedő lelkekért is felajánlható, teljes búcsút engedélyezett azoknak, akik fölkeresik a Porciunkula-kápolnát, gyónnak, áldoznak és imádkoznak a pápa szándékára. 1226-ban itt halt meg.

1569–78 között bazilikát emeltek a kápolna és a mellette őrzött Szent Ferenc-cella fölé.

A bárdibükki kápolnát 1923-ban kezdték építeni. A külső és belső falfestéseket és freskókat Mária tervezte és festette 1924-25-ben. Az „al fresco” technikát igen nagy hozzáértéssel és művészi alázattal alkalmazta, tükrözve Giotto és Cimabue művészetét, akik nagy hatással voltak rá firenzei tanulmányai során.

Mikor elkészült, 1925. augusztus 2-án, Rótt Nándor veszprémi püspök szentelte fel, ünnepi mise keretében. P. Principe ferences apát  közbenjárására XI. Pius pápa a Sacra Congregazione della Indulgenze 1925. november 11-én kelt 7366/’25 számú dekrétumában a kápolnát a Porciunkula búcsú kiváltságában részesítette, amelyet augusztus 2-án vagy az azt követő vasárnapon tartanak.  Az első búcsú 1926. augusztus 7-8-án volt.

A bárdibükki Angyalos Boldogasszony-kápolna, lett a magyar Assisi.

Hamarosan a Dunántúl egyik nevezetes helyévé vált, 2-3000 ember zarándokolt ide minden évben a környező falvakból, városokból és még Olaszországból és Németországból is.

A kastély kertjében, a búcsú alkalmával terített asztalokkal várták a csoportosan érkező zarándokokat és a szegények között pénzadományokat osztottak ki. A helybeliek büszkék voltak a „magyar Assisire” és szívesen tartottak itt első áldozást, esküvőt és az elhunytak emlékére- és lelki üdvéért gyászmisét.

Itt kötött házasságot ifj. Goszthony Mihály és Mária anyai nagyanyjának gyászmiséjét szintén a kápolnában tartották.

Mezőcsokonyán hunyt el 1989. március. 27-én. Végakarata szerint hamvait a kápolnájában helyezték örök nyugalomra.

1949-től napjainkig, már csak néhány ember jár el Bárdibükkbe és sajnos az idő vasfoga és a törődés hiánya is megtépázta az épületet. A politikai rendszerek, és a társadalmi változások pedig az emberek lelkét tépázták meg.

Mi hiszünk ennek a helynek az erejében. Hisszük, hogy Mária küldetést teljesített, mikor megépítette ezt a kápolnát, ahogy Szent Ferenc is. Szeretnénk visszaadni régi fényét, és a búcsú hagyományát ismét feléleszteni, ahogy régen volt. Ez a mi küldetésünk, Goszthonyi Mária iránti tiszteletből, az emberek lelki üdvéért és Bárdudvarnok dicsőségére.

Szeretnénk csatlakozni ahhoz az életérzéshez, amit a falu képvisel, és mindezt megmutatni az embereknek, vendégül látni a vándorokat, akiket erre sodor a szél, és meghívni őket, hogy tartsanak velünk egy sétára, hogy töltsenek nálunk egy kis időt, hogy pihenjenek meg, és tegyék le a terheket egy pillanatra, szippantsanak a friss levegőből és élvezzék a nap sugarait.

Szeretnénk kinyitni az emberek szívét, fogadni a zarándokokat és teret adni az áhítatnak a fák alatt, a szentelt kápolnában, melyet örökségül hagytak ránk, hogy őrizzük az emlékeket és átadjuk az üzenetét.